Moja rewolucja w systemie
Zmiana w ramach systemu jest trudna, ale możliwa. Dowodzą tego szkoły, które z powodzeniem ją przeprowadziły. Przyjrzyjmy się historii szkoły podstawowej w Radowie Małym, która jest przykładem takiej pozytywnej przemiany.
Radowo Małe to wieś położona w województwie zachodniopomorskim, która przeszła w latach 90. gwałtowne zmiany społeczne. Były one związane z transformacją ustrojową i późniejszą masową emigracją mieszkańców w poszukiwaniu pracy. Nie pozostało to bez wpływu na szkołę, która borykała się od tego czasu z licznymi problemami.
Ewa Radanowicz (która pełniła funkcję dyrektorki szkoły w latach 2002–2021) wraz z zespołem przeprowadziła małą rewolucję w sposobie funkcjonowania placówki. Zmiany dotyczyły zarówno wymiaru organizacyjnego i przestrzennego, jak i w metod pracy z dziećmi. Była to bezpośrednia odpowiedź na lokalne potrzeby i niewielką przydatność istniejących narzędzi oferowanych przez system. Z tych doświadczeń powstał nowy sposób działania, za którym stoi inna wizja szkoły i jej miejsca w życiu społecznym. To jeden z przykładów pozwalających wierzyć, że zmiana jest możliwa nawet w systemie szkół publicznych.
fotografia: Jarosław Rudnicki