Zwierzęta Cybiny
Rodzinna wystawa o zwierzętach zamieszkujących dolinę Cybiny
Tematyka wystawy
Celem wystawy było zainteresowanie zwiedzających miejską fauną. Przyroda jest ważnym składnikiem naszego dziedzictwa, nie mniej istotnym, niż elementy kulturowe, dlatego opowiadając o otaczającym nas świecie nie możemy jej nie dostrzegać. Miasto, mimo trwających od wieków przekształceń, nadal jest miejscem w którym wiele gatunków dzikich zwierząt znajduje warunki do życia. Niektóre z nich, jak choćby szczury czy gołębie, tak dostosowały się do miejskich warunków, że poza siedzibami ludzkimi rzadko je spotkamy. Jednak są też takie zwierzęta, które świetnie radząc sobie w naturalnym środowisku, czasem decydują się na życie w mieście. O nich właśnie opowiadała wystawa „Zwierzęta Cybiny”. W jej ramach opowiadaliśmy o 17 różnych gatunkach, które można spotkać w Poznaniu, w dolinie Cybiny (czyli w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby naszej instytucji). Doliny rzeczne stanowią przestrzeń w mieście szczególnie korzystną dla zwierząt. Zarówno w płynącej wodzie, jak i na jej brzegach zwierzęta znajdują dobre warunki do życia, a także dogodne trasy do przemieszczania się.
Pokazane na wystawie zwierzęta reprezentowały przeróżne gatunki, od sarny do malutkiej słoniczki (rodzaj skorupiaka), pokazując jak różnorodny jest świat zwierzęcy tuż obok nas. Można było poznać zwyczaje poszczególnych gatunków, ich przystosowania do życia w mieście. Ważnym elementem wystawy było pokazanie, co możemy robić na co dzień by uczynić miasta miejscem przyjaznym dla zwierząt.
Aranżacja
Wystawa skierowana była w szczególności do rodzin z dziećmi. Jej wiodącym elementem były rysunkowe przedstawienia zwierząt w różnych miejscach i sytuacjach. Aranżacja składała się z wielkoformatowych czarno-białych grafik. Ustawiona w kilku planach na wzór kulis w teatrze, tworzyła serię scenek tematycznych. Każda z nich rozgrywała się w innej przestrzeni doliny rzecznej: wśród drzew, na łące, w szuwarach, pod wodą, na wozie i w powietrzu. W każdym z tych miejsc można było zaobserwować zwierzęta zamieszkujące daną przestrzeń w różnych sytuacjach. Te rysunki były pretekstem do opisów zwierząt umieszczonych na niewielkich tabliczkach stojących przed scenografią. Aby podkreślić, że zwierzęta ,o których opowiada wystawa, mieszkają wmieście, ilustrator wplótł w przyrodnicze krajobrazy elementy charakterystyczne dla miejskich widoków: spośród szuwarów wyrastały sygnalizatory drogowe, drzewa przypominały wieżowce, a trawy splatały się z ramionami dźwigów.
Aby ułatwić młodszej widowni zrozumienie poruszanych tematów, na wystawie zlokalizowane zostały stanowiska edukacyjne, na których dzieci mogły wykonać różne zadania: złożyć nietoperza z origami, zbudować bobrową żeremię lub pomóc zwierzętom przejść przez miasto korytarzem ekologicznym. Całość uzupełniała biblioteczka z publikacjami przyrodniczymi dla dzieci.
Twórcy
Scenariusz i koordynacja: Anna Pikuła
Scenariusz edukacyjny: Paulina Szeląg
Aranżacja: kps.archi
Ilustracje: Maciej Klim
Identyfikacja wizualna: Katarzyna Wronowska
Konsultacje eksperckie: Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
Produkcja: CTK TRAKT