Miasto przyjazne zwierzętom
Mimo wielu korzyści, jakie daje życie w mieście, zwierzęta napotykają tu też zagrożenia: ruch samochodowy, szklane przeszkody, o które rozbijają się ptaki, niszczenie (często przypadkowe) ich kryjówek, niewłaściwe dokarmianie czy czyhające na nie nasze domowe koty.
Warto wiedzieć, jak możemy sprawić, by zwierzętom w mieście żyło się lepiej. Oto kilka wskazówek:
- Chcąc pomóc zwierzętom, czasami je dokarmiamy. Trzeba to robić rozsądnie, bo inaczej zamiast pomagać, szkodzimy! Pamiętajmy, że kaczek, łabędzi i innych ptaków nie wolno karmić chlebem. Odpowiednie dla nich są ziarna zbóż i drobno krojone warzywa. Dokarmiać ptaki należy tylko zimą, latem same sobie doskonale poradzą.
- Dbając o parki i ogrody, warto wiedzieć, że perfekcyjnie wygrabiony i uporządkowany trawnik nie jest idealnym miejscem dla zwierząt. Sterty opadłych liści, butwiejące gałęzie czy kamienie są doskonałą kryjówką dla owadów, traszek, żab, zaskrońców i jeży. Z kolei w niekoszonym trawniku ptaki znajdą ziarna do zjedzenia, a pająki miejsce do zbudowania pajęczyny.
- Budynki zamieszkane przez ludzi często są domem także dla zwierząt: ptaków czy nietoperzy, które zamieszkują różne szczeliny i otwory. Należy o tym pamiętać podczas prac remontowych i uważać, żeby ich nie zamurować. Pomocne będzie też montowanie specjalnych „domków” dla nietoperzy oraz budek lęgowych dla ptaków, do których będą mogły się przeprowadzić.
- Może się zdarzyć, że podczas spaceru spotkamy ukrytą w trawie malutką sarenkę czy jeszcze pokrytą puchem małą sowę. Nie wolno ich dotykać ani zabierać. Rodzice małego zwierzęcia zapewne przebywają gdzieś w pobliżu i opiekują się nim z daleka. Najlepiej więc szybko się oddalić i pozwolić sarniej czy sowiej mamie na powrót do swojego dziecka.
Wszystkie zwierzęta potrzebują odpowiedniej przestrzeni, jak najbardziej zbliżonej do warunków naturalnych. Dbając o różnorodność przyrodniczą w mieście oraz zachowanie stawów, terenów nadrzecznych, łąk, zadrzewień w jak najmniej zmienionej formie, tworzymy zwierzętom miejsce do życia. Przyniesie to korzyści nie tylko im, ale także nam, pozwalając na obcowanie z przyrodą tuż obok naszych domów.