Wiedza, umiejętności, dostosowanie do warunków zewnętrznych to istotne cechy dobrego rzemieślnika. Ale jest jeszcze coś nie do końca uchwytnego, a być może najważniejszego: pasja i radość z wykonywanej pracy. To one mobilizują do ciągłego doskonalenia warsztatu i podejmowania nowych wyzwań. Pozwalają na przygotowanie produktu na najwyższym poziomie i spełnianie nawet nietypowych życzeń klientów.
Kluczowe jest także to, że produkt ten wykonywany jest osobiście, ręcznie. Jest wynikiem doskonalonych latami umiejętności zapisanych w rękach rzemieślnika. Jak zauważa pani Elżbieta Sobańska: „tu nie ma drogi na skróty”.
Pasja tworzenia jest tym, co wyróżnia produkty rzemieślnicze. Nie są anonimowe. Noszą w sobie emocje swego twórcy. Właśnie to doceniają klienci, których zaufanie jest dla rzemieślników niezwykle ważne.
Osobiste, emocjonalne zaangażowanie w każdą wykonywaną rzecz doskonale oddaje wypowiedź krawca Karola Rzeszutki:
„Dziurka ręczna jest wykonywana na kolanie krawca, jego ręką, z tymi wszystkimi myślami, które on aktualnie ma w głowie. To może być euforia, że dziecko mu się urodziło dwa tygodnie temu i jest super. Ale może być też tak, że wyszywa dziurkę i coś go smuci. To wszystko przenika tę odzież”.
Natomiast o zaufaniu, jakim obdarzyli jego pracownię uczestnicy Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego, opowiada lutnik, Benedykt Niewczyk:
„[W latach powojennych] uczestnicy przyjeżdżający zza Odry mieli instrumenty naprawdę bardzo wartościowe i potrzebowali dla nich rzetelnego opiekuna. Ich wybór padł na mojego tatę, gdyż dawał gwarancję, że to będzie należyta opieka. W tej chwili ja ją sprawuję”.