Jak założyć miasto?
Nowe miasta w Europie środkowej i wschodniej zakładano najczęściej zgodnie z tzw. prawem niemieckim. Powstało ono w Magdeburgu już w XI wieku.
Prawo magdeburskie szybko stało się wzorcem dla licznych miast Śląska, Wielkopolski, a nawet Rusi. To właśnie ono przewidywało dla miast centralny rynek z ratuszem oraz siatkę odchodzących od niego ulic.
Prawo to przyjęto również w Poznaniu – a to dzięki osadnikom, którzy znali je w praktyce z miast lokowanych wcześniej. Według wzorców magdeburskich zorganizowano przestrzeń miasta oraz działanie samorządu i sądownictwa. Obywatelom przyznano przywileje oraz obowiązki wobec władcy. Prawo było tak skonstruowane, że na lokacji zyskiwała każda ze stron: ludność lokalna, osadnicy niemieccy i książę.
Przyjęcie prawa magdeburskiego zapewniło Poznaniowi trwałe podstawy prawne, obowiązujące od średniowiecza aż po okres zaborów.
Ilustracja: Traktat prawniczy Ius Municipale, to jest Prawo Mieyskie Maydeburskie z poznańskiej pracowni Jana Wolraba młodszego (1610 r.), domena publiczna